Protetyka

Protetyka estetyczna - Dobry Dentysta Sosnowiec Stomatologia estetyczna Licówki Focus-Promedi Andrzej Dudek Gabinet Stomatologiczny Gabinet dentystyczny NFZ Naftowa Zwycięstwa Zagórze Środula Sosnowiec Katowice Gliwice Rybnik Tychy Dąbrowa Górnicza Mysłowice Czeladź Będzin Protetyka Protetyk Korony cyrkonowe Korony porcelanowe medycyna dentystyczna lekarz medycyny lekarz stomatolog

Przejdź do treści

Protetyka estetyczna

Przykład pełnej rekonstrukcji uśmiechu -  korony cyrkonowe  i mosty w leczeniu protetycznym i estetycznym zębów szczęki górnej
Przykład pełnej rekonstrukcji uśmiechu - korony cyrkonowe Premium i mosty w leczeniu protetycznym i estetycznym zębów szczęki górnej.
Naturalne zęby, gdy były zdrowe, harmonijnie pasowały do kształtu twarzy i typu urody naszej pacjentki. Liczne zużyte plomby, żółte przebarwienia, próchnica wtórna i utrata zębów bocznych spowodowały dyskomfort przy uśmiechu oraz zapadnięcie policzków.  Zdecydowano się na odtworzenie estetyki zębów w oparciu o naturalnie występujące kształty, z poprawą kompozycji ułożenia zębów względem siebie, oraz dopracowaniem kształtu. Zachowano szeroki charakter jedynek, wcięcia brzegu siecznego, odtworzono nieco zaokrąglone dwójki i szpiczaste, wyraziste trójki (kły). Zęby odbudowano z zachowaniem struktury wewnętrznej mamelonów oraz charakterystyczną przeziernością brzegów siekaczy, co występowało też naturalnie w dolnych zębach. Zdecydowano się w porozumieniu z pacjentką na naturalny kolor zębów w oparciu o próbkowanie koloru z zębów dolnych. Uzyskano przywrócenie podparcia dla tkanek miękkich policzków oraz prawidłową wysokość zwarcia, co znacznie odmłodziło wygląd, przywróciło proporcje twarzy charakterystyczne dla młodej kobiety. Leczenie protetyczne i projekt uśmiechu – lek dent lek med Andrzej Dudek.

Ciemna, zbyt krótka dwójka górna - korona cyrkonowa Premium w rekonstrukcji estetyki siekacza górnego
Ciemna, zbyt krótka dwójka górna - korona cyrkonowa Premium w rekonstrukcji estetyki siekacza górnego. Górna dwójka po leczeniu kanałowym uległa złamaniu i została odbudowana w innym gabinecie z kompozytu na ćwieku.  Z upływem czasu odbudowany ząb ciemniał a jego powierzchnia stała się matowa. Efekt estetyczny nie był satysfakcjonujący dla pacjentki. Zdecydowano się na pełną odbudowę za pomocą korony cyrkonowej indywidualnie charakteryzowanej linii Premium. Odtworzono dokładnie przezierność, kolor i jego natężenie, struktury wewnętrzne w postaci nieznacznie zaznaczonych mamellonów, zaokrągloną linię brzegu siecznego z wcięciem w oparciu o przebieg linii siecznej zęba sąsiedniego.  Uzyskano harmonijną estetykę z efektem niemal całkowitego braku widoczności sztucznego zęba na tle naturalnych. Pracę wykonano przed uroczystością ślubną pacjentki.

Znacznie przebarwiona górna jedynka u mężczyzny po 20 r.ż. Korona cyrkonowa Premium w rekonstrukcji estetyki górnej jedynki
Znacznie przebarwiona górna jedynka u mężczyzny po 20 r.ż. Korona cyrkonowa Premium w rekonstrukcji estetyki górnej jedynki. Siekacz centralny górny prawy po urazie w młodości obumarł, a następnie był leczony kanałowo z komplikacjami. Po kilku latach pojawiły się znaczne przebarwienia i pęknięcia na koronie zęba. Plomba straciła szczelność, szkliwo pękało, zębina brązowiała. Czasami w przypadku ciemnienia zębów po leczeniu kanałowym można zastosować wybielanie, jednak w tym przypadku znaczny stopień przebarwień oraz ogólne spękanie i osłabienie zęba uniemożliwiły uzyskanie dobrego efektu wybielania. Ząb wymagał ponownego leczenia kanałowego pod mikroskopem, oraz wzmocnienia. Dla uzyskania optymalnej estetyki zastosowano koronę cyrkonową Premium. Zęby pacjenta to typowo męskie zęby z bogatą fakturą wewnętrzną szkliwa w typowym europejskim kolorze, Ząb sąsiedni był odbudowany w innym gabinecie (nadlany) z widoczną granicą materiałów, lecz nie przeszkadzało to pacjentowi i funkcjonuje nadal. Zęby „z charakterem” wymagające zastosowania korony cyrkonowej z charakteryzacją Premium. W tym przypadku zastosowanie zwykłej korony od razu dawałoby efekt sztucznego zęba. Nie chcemy zamieniać ciemnego zęba na sztucznie wyglądającego zęba… zdecydowaliśmy się na pełne odtworzenie charakteru szkliwa, uzyskując harmonię i brak wyodrębnienia sztucznego zęba od naturalnych.


Pełna odbudowa łuków zębowych - korony pełnoceramiczne cyfrowe frezowane z wykończeniem Standard IPS Empress CAD Multicolour Ivoclar Vivadent
Pełna odbudowa łuków zębowych - korony pełnoceramiczne cyfrowe frezowane z wykończeniem Standard IPS Empress CAD Multicolour Ivoclar Vivadent. Tego typu korony wykonywane są poprzez frezowanie za pomocą urządzeń CAD-CAM z gotowych prefabrykownych bloczków. W Focus Promedi dla celów takich prac stosowany jest skaner wewnątrzustny. Przedstawiony materiał posiada przejścia kolorystyczne nadające naturalności. W wersji standard brak jest indywidualizacji. W przypadku doboru takiej korony do zębów własnych mogą być widoczne nieznaczne różnice, jednak przy rozległęj pracy, jak przedstawiona (dzięki uprzejmości naszego partnera Skan Lab) wszystkie zęby posiadają podobne cechy. Złożony anatomiczny relief powierzchni nadaje pracy naturalności.
Protetyka

Leczeniem braków uzębienia zajmuje się dział stomatologii zwany protetyką. Protetyka to cały szereg nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają odbudowę brakującego zęba, grupy zębów lub części zęba. Najczęstsze rozwiązania to korony cyrkonowe, korony ceramiczne na złocie, lub stopach zbliżonych właściwościami do szlachetnych, mosty ceramiczne, licówki, mosty adhezyjne. implanty, gdzie wyróżniamy korony na implantach, mosty na implantach, pełne łuki w rozwiązaniu All on 4 lub All on 6, protezy stabilizowane na 2,3 lub 4 implantach, Wyboru odpowiedniej metody leczenia dokonuje się po konsultacji i analizie warunków protetycznych oraz oczekiwań pacjenta. Niejednokrotnie istnieje możliwość rekonstrukcji uzębienia różnymi metodami,. Nie wszystkie metody są możliwe w każdym przypadku. Czasami leczenie protetyczne poprzedzamy etapem leczenia przygotowawczego, jeśli wymagają tego względy medyczne. Czasami można podzielić leczenie protetyczne na etapy z uwagi na optymalizację kosztów. Niektórych etapów nie można rozdzielić.
Protetyka to szczególny dział stomatologii, efekt leczenia w dużym stopniu związany jest z czynnikiem ludzkim, ponieważ pracę wykonuje częściowo lekarz, częściowo technik dentystyczny - praca odbywa się w zespole. Część pracy obecnie wykonują zaawansowane urządzenia, jak frezarki CAD-CAM,  skanery, drukarki 3D. Nie zawsze efekt końcowy można powierzyć maszynie, konieczny jest wkład pracy człowieka, wiedzy i dobrego rzemiosła a także umiejętność odpowiedniego zaprogramowania nowoczesnych urządzeń aby efekt estetyczny był dobry. Efektem końcowym powinno być niemal idealne odwzorowanie naturalnego zęba. Tu gra rolę umiejętność patrzenia i dostrzegania kolorów, kształtów, proporcji, zdolności manualne technika i lekarza, staranność i dążenie do perfekcji, wyobraźnia przestrzenna – umiejętność przełożenia wizji na efekt pracy – gotowy ząb który ma harmonijnie wkomponować się pomiędzy własne zęby, lub grupa zębów która z kolei ma odpowiednie wymagania funkcjonalne oraz modelujące rysy twarzy, wpłaywające na uśmiech.

Utrata zębów w odcinku przednim

W odcinku przednim brak zęba jest dobrze widoczny, sprawia dyskomfort estetyczny i często jest motywacją do pilnego uzupełnienie brakującego zęba.

Utrata wielu zębów w odcinku bocznym

W odcinku bocznym utrata zębów wydaje się niewidoczna. Ale czy aby na pewno?
Łuk zębowy stanowi podparcie dla tkanek miękkich policzka, warg, bruzdy nosowo-wargowej. Linia zębów kształtuje usta. Gdy tracimy zęby w odcinku bocznym, podparcie policzka ulega degradacji, policzek zapada się i skóra policzka bez oparcia tkanek twardych staje się wiotka. Bruzda nosowo-wargowa opada. Twarz nabiera smutnego wyrazu, sprawia wrażenie starszej niż w rzeczywistości jest. Dolne zęby boczne żuchwy nie opierają się na górnych zębach bocznych szczęki. Zęby przednie są przeciążone, ponieważ przenoszą zbyt duże obciążenia, które dawniej rozkładały się po zębach bocznych. Jeśli utrata uzębienia jest znaczna, dochodzi to tzw.obniżenia pionowego wymiaru twarzy. Dolna szczęka i bródka wędrują bliżej czubka nosa niż przy pełnym prawidłowym uzębieniu. Tak obniżone zwarcie sprawia, iż wargi zawijają się do przodu, bródka za bardzo wystaje ku przodowi i ku górze a odcinek twarzy od nosa do bródki jest zbyt krótki. Jeśli ubytki zębów są niesymetryczne opisane zaburzenia mogą mieć różne nasilenie po lewej i prawej stronie. Dodatkowo może wystąpić powiększenie języka, co nadrabia braki zębów przy żuciu pokarmów. Znaczna utrata zębów powoduje pogorszenie funkcji żucia pokarmów, niepogryzione kęsy obciążają nadmiernie układ trawienny, np mięśniówkę żołądka, który przez intensywne skurcze musi rozdrobnić słabo pogryziony pokarm. Dochodzi też do pogorszenia wymowy, a opisane zmiany w wyglądzie mogą mieć wpływ na psychikę pacjenta. Stąd prosta droga do tzw. starczego profilu twarzy, który polega na obniżeniu wysokości zwarciowej, wysunięciu żuchwy i zbliżeniu brody do nosa. Jeśli taki wygląd jest przyczyną dyskomfortu, szukamy środków zaradczych. Wydaje się iż pomoże tu kosmetologia lub zabiegi medycyny estetycznej... Znacznie bardziej wskazane jest uzupełnienie brakujących zębów z uwzględnieniem właściwego wymodelowania twarzy, ponieważ likwiduje to przyczynę opisanych deformacji, czyli przywraca tkankom skóry podparcie. Co ciekawe, jeśli młoda osoba całkowicie utraci uzębienie, jej twarz również przybierze tzw. profil starczy, pomimo relatywnie młodej skóry. Rekonstrukcja uzębienia z uwzględnieniem prawidłowej estetyki i ustalenie prawidłowej wysokości zwarciowej przywraca korzystny wygląd. Nie wszyscy wiedzą co to jest pionowy wymiar dolnego odcinka twarzy, ani jakie mają być prawidłowe proporcje. Czy jest to rzeczywiście ważne i widocznie? Niestety tak. Przez wieki cywilizacji, gdy nie korzystano ze współczesnej stomatologii, utrata zębów przeważnie następowała z wiekiem. Im osoba była starsza, tym mniej miała zębów, więc tak mamy zakodowaną ocenę wieku człowieka, jak opisane wyżej zmiany z czasem postępowały...

Czy należy martwić się utratą jednego zęba w odcinku bocznym?

Nawet w przypadku utraty tylko jednego zęba, zostaje zachwiana ciągłość łuku zębowego i jego napięcie. Każdy ząb styka się z zębem sąsiednim w tzw. punktach stycznych. Każdy ząb jest więc podtrzymywany przez dwóch sąsiadów i w ten sposób chroniony przed niekorzystnymi siłami bocznymi. Dodatkowo ząb pozbawiony zęba przeciwstawnego (czyli tego z którym ząb się "zgryza") wysuwa się z dziąsła i z kości. Jego korzeń jest teraz płycej osadzony w kości, a korona zęba pozornie się wydłuża (a w rzeczywistości korzeń wysuwa się z kości). Korzeń zęba zaczyna wystawać powyżej linii dziąsła, staje się odsłonięty, nadwrażliwy, pogarsza się estetyka. Potęguje się podatność takiego zęba na niekorzystne boczne siły żucia. Zęby znajdujące się po bokach od luki, przesuwają się w kierunku tej luki i pochylają skośnie ku niej. Następuje pozorne zmniejszenie luki, z tym że kolejne zęby za luką rozsuwają się, pochylają i degradują swoje punkty styczne. Utrata miejsc stycznych pociąga za sobą utratę bariery ochronnej dla przyzębia, ponieważ w szpary miedzy zębami w czasie żucia dostaje się pożywienie, wciskając się w delikatną tkankę pomiędzy zębami, powodując ból, stany zapalne i problemy z przyzębiem. Skrzywienie osi zębów, które pochyliły się skośnie do luki, powoduje niekorzystne obiążenia tych zębów, z komponentą obciążenia bocznego, co może prowadzić do osłabienia mocowania zęba w kości a nawet do rozchwiania zęba w skrajnych przypadkach. Przechylone i zbyt długie zęby stanowią przeszkodę w płynnych ruchach żucia, co prowadzi do zaburzeń, dalszych przechyleń i starcia kolejnych zębów. Przy szyjkach zębów przeciążanych powstają charakterystyczne ubytki klinowe.Wróć do spisu treści